Psikopatların beyni farklıymış

Aşağa gitmek

Psikopatların beyni farklıymış

Mesaj tarafından sezeer Bir Ptsi Mart 03, 2008 2:39 pm

Psikopatların beyninin biyolojik olarak diğer insanlardan farklı olduğu, bu yüzden dehşet ifadesi taşıyan yüzlere tepki göstermediği belirtildi.

British Journal of Psychiatry dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, beynin, başkalarının yüz ifadelerindeki anlamı değerlendiren bölgesi, psikopatlarda daha az çalışıyor.

Psikopatlar özellikle, dehşet ifadesi taşıyan yüzlere karşı, sağlıklı insanlara oranla çok daha az tepki gösteriyor. Araştırmada, bu durumun psikopatik davranışlara kısmen açıklık getirdiği belirtildi. Korku, üzüntü gibi yüz ifadelerini okuyamadıkları için psikopatlarda empati eksikliği bulunduğu düşünülüyordu. Prof. Declan Murphy ve meslektaşları, bu durumu test etmek için beyin faaliyetlerini izlemeye aldılar.

Araştırmacılar, 6 psikopat ile 9 sağlıklı insana farklı duyguları ifade eden yüz fotoğrafları gösterdiler. Herhangi bir duygu ifadesi taşımayan yüzlere oranla, mutlu yüzlere baktıklarında, her iki grubun beyninin yüz ifadelerini okuyan bölümünde de faaliyetin arttığı, ancak bu artışın psikopatlarda daha az olduğu görüldü.

Bunun tersine, dehşet ifade eden suratlara baktıklarında, sağlıklı deneklerin söz konusu beyin bölgelerinde faaliyet artarken, psikopatlarınkinde azalma görüldü.

Araştırmacılar bu sonuçların, psikopatların başkalarında ıstıraba yol açan davranışlarını durdurmadaki başarısızlıklarının nedenini gösterdiğini belirttiler.
avatar
sezeer
NaRKoZ AdmiN
NaRKoZ AdmiN

Mesaj Sayısı : 1289
Yaş : 108
Nerden : Catland
Kayıt tarihi : 29/02/08

Kullanıcı profilini gör http://www.narko.yetkinforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz